Regresyon

Regresyon

Regresyon terapisi  kaynağa inme, gerileme, geçmişe gitmek demektir. Bir diğer anlamı gerileme, çocuksu davranışlar ya da bebeksi davranışlar göstermesi yani yaşında küçük davranış ve düşüncelere gerilemesidir. Regresyon terapisi aynı zamanda Geçmiş yaşam terapisi yaş gerileme terapisi diyebiliriz. Hipnoterapi, Emdr terapisi, aktarım, karşı aktarım, bilinçaltına inme, serbest çağrışım gibi teknikleri kullanarak kişinin geçmiş yaşantısı, travmaları, çatışmaları, hatırlamadığı bilinçaltı anıları yeniden işleyerek; ilişki sorunları, ani öfke patlamaları, korkuları, kaygı ve takıntıları yeniden yapılandırma sürecidir.

Regresyon terapisi ne işe yarar?

Aslında tüm geçmişin yüklerinden kurtulmanızı sağlar. Çünkü şu an ki psikolojik sorunların kökeninde geçmiş yaşadığımız olumsuz anı ve travmalar, çözümleyemediğimiz çatışmalar yer almaktadır. Bu çatışmaların bazılarını hatırlarız, bazılarını ise bilinçaltında kalır ve hatırlamayız. Anlamsız öfkeler, ani patlamalar vb. Yani siz geçmişin yüklerinden kurtulamadığınız sürece üstünüzde bir yük olarak kalır ve şu anki ilişkilerinizi etkiler. Mesela tacize uğradıysanız geçmişte; kimseye kolaylıkla hayır diyemezsiniz, cinsel açıdan sorunlar yaşarsınız, eşinizle ilişkiniz kötü gider. Çünkü taciz travması 5 yaşında olmuştur ama çözümlenmediği için tüm hayatımızın bir parçası olarak bize zarar vermiştir. Regresyon terapisi ne işe yarar dediğimiz noktada taciz anısı regresyon terapisi ile çalışılır ve şu anı etkilemesinden tamamen yapılandırarak yeni bir hayat kurulur. Yani geçmiş yaşamları düzeltme çalışması yapılır.

Regresyon terapisi nasıl uygulanır?

Emdr terapisi, hiptnoterapi, serbest çağrışım, bilinçaltında ulaşma, gibi teknikler uygulanır. Kişinin şuanki yaşadığı problemlerin çocukluk ve bebeklik dönemleri incelenir, kişiye telkin ve transla biliçaltına erişmesi için gevşeme ve hipnoz dan yararlanır. Regresyon terapisi uygulanırken kesinlikle danışanı rahatsız edici, bilmediği ya da istemediği bir yöntem uygulanmaz, uygulanacak yöntem ve teknik danışan ile paylaşılır.

Regresyon Terapisi Alanlar Ne Diyor

Regresyon terapisi alanlar, regresyon ile iyileşenler yada yaptıranlar ne diyor: en çok kullandıkları kelimeler yeniden doğdum. “Üstümden sanki bir yük kalktı”, “yeni bir yaşamım var”, “yeni bir dünya var artık benim için” en çok kullanılan sözlerdir. Bazı danışanlarım “sürekli kısa süren ve biten ilişkilerim var, sürekli sevilmediğim ve değersiz olduğumu düşünüyorum” diyerek gelmekteler ve regresyon seansında fark ettiğimiz ve çalıştığım yerler birinde tacize uğradığı için erkeklere güvenmediği ve zarar verecekleri düşüncesi, birinde babasının annesini aldattığı için tüm ilişkiler riskli görmesi bir danışanım da ise doğduğu andan itibaren ihmal edildiği için değersiz ve sevilmediğini düşündüğü için sevgilileriyle bir süre sonra sevilmediğini, değer verilmediğini düşünüp ayrıldığını fark ettiler. Regresyon terapisi alanlar bir süre sonra geçmişin izlerini yeniden yapılandırdı, ve yakın ilişki sorunları çözümlendi. Sağlıklı bağlanma gerçekleşti. Bu terapiyi yaptıranlar anlamsız öfkelerinden kurtuluyor, ilişkileri düzenleniyor, sınır koyup hayır diyebiliyorlar.

İzmir’de Regresyon Terapisi İçin Hangi Psikologa Gitmeliyim?

Regresyon terapisi İzmir arıyorsanız öncelikle bu alanda yaşam koçları, enerji uzmanları, psikolog, psikiyatristler ön plana çıkmaktadır. Peki regresyon terapisini kimler yapar: Regresyon terapisi psikoterapi becerisi olan, psikoloji, tıp, psikolojik danışmanlık eğitimi almış kişiler yapabilir. Nasıl ki bir ameliyat olacağımız zaman doktoru iyice araştırıyoruz, regresyon terapisi yaptıracağınız zaman da bu alanda uzmanlaşmış, lisans diploması psikoloji olan birine gitmeniz gerekir. Eğer uzman birine yaptırmadığınızda ya paranız boşa gider, ya da regresyon terapisi yaptırırken oluşan bir çatışmayı ya da bilinçaltında ortaya çıkan bir sorunu iyi ele almadığında daha büyük bir psikolojik soruna neden olabilir. Psikoloji alanında uzman bir kişi sadece regresyon terapisi yapmaz aynı zamanda onlarca terapi yöntem ve kuramı bilmektedir. İzmir regresyon terapisi ya da İzmir regresyon terapisti arıyorsanız Ege Pozitif Psikoloji de uzman klinik psikologlarımızı inceleyin. Regresyon terapisini kimler yapar, kime gitmeliyim diye çok takıldığınızda seçtiğiniz uzmanı Google arama motorunda aratın www.doktortakvimi.com www.doktorsitesi.com ww.tavsiyediyorum.com gibi uzman sitesinde adı olmalı yok ise diploması psikoloji ile ilgili değildir.